Logo Tulikivi
Telefón : +421 904 945 888, Email: info@talc.sk
Telefón : +421 904 945 888,
Email: info@talc.sk

Prečo preferovať mastencové pece.

Aj vy stále premýšľate, či si zaobstarať kozub, pec či kachle? Potom by ste mali vedieť, že práve prírodný mastenec je tou najlepšou voľbou.  


Bezpečné vykurovanie mastencovou pecou

Už samotné sedenie pri peci má svoje čaro. Hreje vás príjemný pocit, a to nielen na tele, ale aj pri srdci, pretože podvedome cítite, že ste v bezpečí, v teple domova. Výhrevné vlastnosti aj dizajn pece sa vo veľkom podpisujú pod vaše pocity komfortu. Každý očakáva, že pri vykurovaní minie čo najmenej paliva, vytvorí iba minimum emisií a kúrenie bude bezpečné a efektné po mnohé roky. A práve mastencové pece sa ukazujú ako dobrá voľba. Ak využívate vhodné druhy paliva a poznáte zásady efektívneho vykurovania, z vášho komína bude vychádzať krásne čistý dym, a navyše bude vykurovanie bezpečné aj v prípade, že sa u vás doma pohybujú malé deti. Presklené ohnisko (obyčajné, obojstranné alebo rohové) a mastencový povrch vás ubezpečia, že sa nemusíte obávať ani požiaru, ani popálenín.

Mastenec s unikátnymi vlastnosťami

O výhodách vykurovania v mastencových peciach je popísaných množstvo odborných článkov a všetky sa zhodujú v jednom – ak vykurovať drevom či peletami, tak jedine v peciach vyrobených z prírodného mastenca. Mastenec je minerál na báze horčíka a kremíka a je ľahko opracovateľný do rôznych tvarov, vďaka čomu môže mať aj vaša vysnená akumulačná pec veľmi originálny tvar. Za svoje jedinečné vlastnosti vďačí mastenec podmienkam, v akých vznikal pred dvomi miliardami rokov. Vysoké teploty a pôsobenie tlaku z neho spravili vynikajúco tepelne vodivý kameň, ktorý si teplotu dlho udrží a vplyvom tepla sa nikdy nepoškodí. V šedej či tmavosivej farbe zapadne do akéhokoľvek priestoru dnes aj o 50 rokov.

Zaujímavý je tiež fakt, že napriek tomu, aký je mastenec odolný, dá sa s ním dobre pracovať a vytvárať hotové umelecké diela – pece s rovnými aj zaoblenými tvarmi, ale aj protišmykové a príjemne teplé dlažby a obklady v interiéri aj exteriéri. Keďže mastenec neprepúšťa vodu, nestane sa u vás doma zdrojom vlhkosti. Zároveň je mrazuvzdorný, odolný voči náhlym teplotným zmenám, voči obrusovaniu aj chemickému poškodeniu.Mastenec vs keramika

Mastencové, ale napríklad aj keramické kachľové pece produkujú zdravé sálavé teplo, ktoré sa v miestnosti usadzuje na steny a všetky okolité predmety, a má tendenciu dlho sa udržať aj na povrchu výhrevného telesa. Tento druh vykurovania je ideálny do domácností obývaných alergikmi, ktorých ničí prúdenie prachových častíc. Miestnosti sú vykúrené rovnomerne, bez vzniku teplotných zón či nebezpečných karcinogénnych čiastočiek. Rozhodnúť sa teda pre mastenec alebo pálené keramické tehly? Je to otázka vkusu. Mastenec je nerast získaný z prírodných lomov, keramické kachlice vytvoril človek z hliny a vody, vypaľovaním, príp. následným glazovaním a farbením, čím získajú kachlice mierne lesklý povrch, zatiaľ čo mastenec ostáva matným a vždy v odtieni sivej. Za zmienku tiež stojí váha mastenca, v porovnaní s keramikou je oveľa ťažší. Pece takisto môžu byť skonštruované zo šamotovej tehly i z červenej tehly, tu ale bude koeficient sálania o niečo nižší, hoci trvanlivosť týchto produktov nehodno poprieť.

Sídlo a showroom Podbrezová

TALC s.r.o.,
Štiavnička 673/77,
976 81 Podbrezová

Telefón:
+421 904 945 888
+421 904 945 777

Email:
info@talc.sk

Showroom Pezinok

TALC s.r.o.,
Bernolákova 2,
902 01 Pezinok

Telefón:
+421 911 673 771
+421 904 945 888

Email:
info-ba@talc.sk