Logo Tulikivi
Telefón : +421 904 945 888, Email: info@talc.sk
Telefón : +421 904 945 888,
Email: info@talc.sk

Poznáte rozdiel medzi teplovzdušným a sálavým spôsobom vykurovania?

Vykurovať drevom je v súčasnosti nielen veľmi moderné, ale aj ekologické a cenovo výhodné. Keď vám však ide v prvom rade o vaše zdravie a efektívnosť vykurovania, treba si správne vybrať. Teplovzdušné alebo sálavé vykurovanie? Pozrime sa, ktorý spôsob vykurovania bude najvhodnejší pre vás.

Teplovzdušné vykurovanie radšej iba príležitostne

Pri teplovzdušnom vykurovaní sa miestnosť ohrieva prúdením vzduchu. Cirkulácia je zabezpečená ohrevom vzduchu na povrchu spotrebiča alebo krbovej vložky. Keď sa na rozpálenom telese ohreje vzduch, zväčší svoj objem a teplotu, a stúpa smerom hore.

Pri tomto spôsobe kúrenia sa vytvárajú v miestnosti tepelné zóny. Rozdiel medzi teplotou vzduchu pri podlahe a pod stropom môže dosiahnuť až 10°C. S teplovzdušným vykurovaním sa spája nadmerná cirkulácia prachu, ktorý sa navyše usádza na rozpálenom povrchu telesa a prepaľuje sa tam. Tak vznikajú karcinogény. Vzduch stráca svoju prirodzenú vlhkosť a znehodnocuje sa.

V priestore s teplovzdušným vykurovaním sa rýchlejšie spotíme, ale sme aj náchylnejší na alergie či angíny, nehovoriac o dermatologických ochoreniach. Na základe toho možno usúdiť, že teplovzdušné vykurovanie je zdraviu škodlivý spôsob ohrevu, vhodný hlavne do priestorov, ktoré nie sú stabilne obývané a potrebujeme ich rozkúriť čo najrýchlejšie a iba po dobu, kým sa tam zdržiavame.

Spotrebiče, ktoré fungujú na princípe teplovzdušného vykurovania: krby, krbové vložky s izolačnou obstavbou, lacné krbové pece a krbové kachle.

Alergici ocenia vykurovanie sálavým teplom

Sálavý spôsob vykurovania obytný priestor ohrieva pomocou infračervených lúčov s vlnovou dĺžkou rovnakou, ako majú napríklad slnečné lúče. Princípom je nahriatie spotrebiča, ktorý cez svoj povrch vyžaruje sálavé teplo.

Sálavé lúče ohrievajú primárne miestnosť, vzduch je ohriaty až sekundárne od teplých stien, predmetov a ľudí. Rozdiel medzi teplotou vzduchu pri podlahe a pod stropom je minimálny, iba 2-3 °C. Pri sálavom spôsobe vykurovania sa nevytvárajú tepelné zóny, teplo sa šíri rovnomerne a nedochádza ani k cirkulácii prachu. Aj pri nižšej teplote vzduchu sa cítime príjemnejšie a vnímame, ako sa nám teplo doslova zarýva pod kožu a uvoľňuje nás.

Takýto spôsob kúrenia je vhodný pre stabilne obývané priestory a novostavby, pretože výkon pri sálavom kúrení je výrazne nižší ako pri teplovzdušnom kúrení. Z toho dôvodu sa miestnosť a stavba neprehrievajú. Sálavé vykurovanie je ideálne pre domácnosti obývané alergikmi a astmatikmi.

Spotrebiče fungujúce na princípe sálavého spôsobu ohrevu: mastencové pece, kachľové pece, fínske pece, hypokaustové pece.

Sídlo a showroom Podbrezová

TALC s.r.o.,
Štiavnička 673/77,
976 81 Podbrezová

Telefón:
+421 904 945 888
+421 904 945 777

Email:
info@talc.sk

Showroom Pezinok

TALC s.r.o.,
Bernolákova 2,
902 01 Pezinok

Telefón:
+421 911 673 771
+421 904 945 888

Email:
info-ba@talc.sk