Logo Tulikivi
Telefón : +421 904 945 888, Email: info@talc.sk
Telefón : +421 904 945 888,
Email: info@talc.sk

Poznáte rozdiel medzi krbom a pecou?

V súčasnosti sa nám pojmy ako krby, pece, kachle dosť zlievajú, pretože máme pocit, že fungujú na rovnakom princípe. Naložíme ich palivom a potom oheň udržiavame, aby sme mali doma či na chate príjemne teplo. Ak však zháňate ideálne vykurovacie teleso pre vaše podmienky, treba si pojmy krb (kozub) a pec raz a navždy ujasniť. 


Pece pre nízkoenergetické a pasívne stavby

Aj vy by ste si priali pri vykurovaní čo najviac ušetriť? Kúrenie drevom je finančne výhodné, ale len za predpokladu, že netreba prikladať stále. Ak aj u vás zvíťazila pohodlnosť, potom dáte prednosť peciam, ktoré využívali už naši predkovia v minulosti. Materiály ako hlina, keramika či dnes moderný mastenec sú skutočne také odolné, že vaša pec vás prežije, ak je postavená odborne. Výhodou moderných pecí je, že sa dajú napojiť na teplovodný výmenník a stávajú sa tak jediným zdrojom pre ohrev vzduchu a vody vo vašej domácnosti. Preto každý, komu ide o to, ako spotrebovať čo najmenej dreva, a zároveň vyprodukovať čo najmenej spalín, sa rozhodnete pre súčasnú ponuku klasických či moderných mastencových pecí.

Krby sú lacnejšie ako pece, ale škodia zdraviu

Je úplne bežné, že dnes si vykurovacie telesá vyberáme aj podľa toho, aká veľká bude naša investícia či rozsah stavebných príprav. Kto chce pri vstupných investíciách ušetriť, rozhodne sa pre krb. Krby, ale aj krbové vložky s izolačnou obstavbou, lacnejšie krbové pece či krbové kachle však nevyhrejú vašu domácnosť uspokojivo. Prečo nie? Miestnosť je ohrievaná vďaka prúdeniu vzduchu. Keďže vzduch sa ohrieva na povrchu krbu, po zväčšení objemu stúpa nahor. Dôsledkom takého teplovzdušného vykurovania je vytváranie tepelných zón či nepríjemné pocity, keď sedíte v blízkosti krbu (potíte sa, začnete zívať...). V priestore víri prach a kvalita vzduchu výrazne klesá, pretože je obratý o potrebnú vlhkosť. Strašiakom sú aj karcinogény, ktoré vznikajú na povrchu rozpáleného vykurovacieho telesa.



Pece vykúria priestor sálavým teplom

Každému by však prvotne malo ísť o zdravie, až potom o peniaze. Keď sa rozhodnete vykurovať pecou (mastencovou, kachľovou, hypokaustovou, fínskou), vyhnete sa vzniku škodlivých karcinogénov, z komína sa vyvalí iba minimum emisií, vzduch v miestnosti nestratí na vlhkosti a navyše bude rozohriaty rovnomerne, bez prítomnosti prachu. Ako funguje vykurovanie pecou? Keď sa pec nahreje, začne produkovať infračervené lúče, podobne ako slnko. Kým krb prvotne ohrieva vzduch, v prípade pecí ide o to, aby sa vzduch ohrial až skrz ostatných predmetov v domácnosti (stien, ľudí...). Bez tepelných zón sa aj vy budete cítiť vo svojej obývačke oveľa príjemnejšie a nebude vám prekážať, ak vás usadia do blízkosti pece.

Spotreba paliva v krbe a peci

Ku kúpe krbu vás už dnes môže zlákať rozmanitosť krbových vložiek – sú obojstranné, rohové, rôznych tvarov, a aj dizajn krbov sa tak rozvinul, že nie je problém nájsť výrobok vhodný presne do vášho domu či chaty. Aj keď je pravda, že krby majú veľký nominálny výkon (4-12 kW), často s nimi nedokážeme vykurovať správne, výsledkom čoho je príliš veľká spotreba dreva, nedokonalé spaľovanie, vznik dechtu a sadzí ako v ohnisku, tak aj v komíne. To, že vlastníte krb so štýlovým presklením teda nutne nemusí znamenať, že vlastníte ten najlepší výrobok na trhu. Pri tomto type výrobkov sa tiež treba zmieriť s nulovými akumulačnými schopnosťami a nízkou životnosťou krbových vložiek.

Potom sú tu kachľové pece, ktoré krbovú vložku ani presklené ohnisko neobsahujú, no na druhej strane sa keramika telesa dokáže ohrievať aj spalinami prúdiacimi prieduchmi vnútri. Tento spôsob sálavého vykurovania sa vám zapáči v prípade, ak vám neprekáža pravidelné prikladanie paliva či dlhšie čakanie na zohriatie pece. Neviete sa zmieriť s tým, že nebudete vidieť, ako vám v peci blikocú plamienky ohňa? Alternatívou môžu byť krbové kachle, ktoré sa rozohrejú rýchlejšie, hoci majú podstatne nižšiu životnosť, ako aj akumulačnú schopnosť. Rovnako nemôže byť reč ani o šetrení. Náklady sú pomerne vysoké ako pri obstarávaní tohto telesa, tak aj v prípade spotreby dreva.



V spotrebe paliva je jednoznačným víťazom práve pec, a to najlepšie taká, ktorá je postavená z prírodného mastenca, odolávajúcemu vysokým teplotným zmenám,chemikáliám a času. Mastencová pec neobsahuje krbovú vložku a podobne ako kachľové pece sa ohrieva spalinami prúdiacimi prieduchmi telesa. Kúrite ňou iba chvíľu, no potom sa dlhé hodiny tešíte z príjemného sálavého tepla, bez nutnosti prikladania. Nominálny výkon mastencových pecí značky Tulikivi je za 24 hodín 1,5 – 3,5 kW. Vysoká akumulačná schopnosť pecí, moderné presklenia ohniska nízka spotreba dreva sa zapáčia aj vám, takže preglgnete aj fakt, že ste si za kvalitnú pec trocha priplatili.

Sídlo a showroom Podbrezová

TALC s.r.o.,
Štiavnička 673/77,
976 81 Podbrezová

Telefón:
+421 904 945 888
+421 904 945 777

Email:
info@talc.sk

Showroom Pezinok

TALC s.r.o.,
Bernolákova 2,
902 01 Pezinok

Telefón:
+421 911 673 771
+421 904 945 888

Email:
info-ba@talc.sk